# 55FB1541-14-FLT4-0CS2636
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55FB1541-14-FLT4-0CS2636
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55fb1541-14-flt4-0cs2636
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55fb1541-14-flt4-0cs2636#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 19/27
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.264" (6.71mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0090" (0.229mm)
- **Jacket Color:** Black
- **Number of Conductors:** 4
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Shield Type:** Braid
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 14 AWG