# 55FB1511-16-7L-0CS2173
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55FB1511-16-7L-0CS2173
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55fb1511-16-7l-0cs2173
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55fb1511-16-7l-0cs2173#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up, Dual Wall, Shielded
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 19/29
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.110" (2.79mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.008" (0.20mm)
- **Jacket Color:** Black
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 16 AWG