# 55FA0511-22-7L-E257
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55FA0511-22-7L-E257
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55fa0511-22-7l-e257
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55fa0511-22-7l-e257#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up, Dual Wall
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 19/34
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.051" (1.30mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.004" (0.09mm)
- **Jacket Color:** Violet
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 22 AWG