# 55FA0511-16-7L-CS2635
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55FA0511-16-7L-CS2635
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55fa0511-16-7l-cs2635
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55fa0511-16-7l-cs2635#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up, Dual Wall
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 19/29
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.078" (1.98mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.004" (0.09mm)
- **Jacket Color:** Violet
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 16 AWG