# 55BCF10R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55BCF10R
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55bcf10r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55bcf10r#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/87/25/89/8725896-CCM2242-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Approval Agency:** CSA, UR, VDE
- **Configuration:** Two Stage
- **Current:** 55 A
- **Filter Type:** Three Phase (Delta)
- **Frequency:** 50/60Hz
- **Inductance:** 1.8mH
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 50°C
- **Termination Style:** Terminal Block
- **Voltage:** 277 V