# 55A9002-24-2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55A9002-24-2
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55a9002-24-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55a9002-24-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Silver Coated
- **Conductor Strand:** Solid
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.520" (13.21mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
- **Jacket Color:** Red
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 200°C
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 24 AWG