# 55A7225-20-6/9-9CS2628
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55A7225-20-6/9-9CS2628
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55a7225-20-6-9-9cs2628
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55a7225-20-6-9-9cs2628#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Nickel Coated
- **Conductor Strand:** 19/32
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.122" (3.10mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0080" (0.203mm)
- **Jacket Color:** White
- **Number of Conductors:** 2
- **Operating Temperature:** 200°C
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 20 AWG