# 55A6543-22-9CS2868
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55A6543-22-9CS2868
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55a6543-22-9cs2868
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55a6543-22-9cs2868#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Silver Coated
- **Conductor Strand:** 19/34
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.043" (1.09mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
- **Jacket Color:** White
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 22 AWG