# 55A6543-18-8CS1999
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55A6543-18-8CS1999
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55a6543-18-8cs1999
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55a6543-18-8cs1999#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Silver Coated
- **Conductor Strand:** 19/30
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.061" (1.55mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
- **Jacket Color:** Gray
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 18 AWG