# 55A6315-14-9-9CS2632
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55A6315-14-9-9CS2632
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55a6315-14-9-9cs2632
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55a6315-14-9-9cs2632#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up, Dual Wall, Shielded
- **Conductor Material:** Copper, Nickel Coated
- **Conductor Strand:** 19/27
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.121" (3.07mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.008" (0.20mm)
- **Jacket Color:** White
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 14 AWG