# 55A6036-16-9/5-9CS2141
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55A6036-16-9/5-9CS2141
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55a6036-16-9-5-9cs2141
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55a6036-16-9-5-9cs2141#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Alumel, Chromel
- **Conductor Strand:** 7/24
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.196" (4.98mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0080" (0.203mm)
- **Jacket Color:** White
- **Number of Conductors:** 2
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Shield Type:** Braid
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 16 AWG