# 55A4121-20-2/29-9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55A4121-20-2/29-9
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55a4121-20-2-29-9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55a4121-20-2-29-9#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 19/0.008"
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.116" (2.95mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0080" (0.203mm)
- **Jacket Color:** White
- **Number of Conductors:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 20 AWG