# 55A1141-22-0/2/6/9-9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55A1141-22-0/2/6/9-9
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55a1141-22-0-2-6-9-9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55a1141-22-0-2-6-9-9#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.137" (3.48mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0080" (0.203mm)
- **Number of Conductors:** 4
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Shield Type:** Braid
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 22 AWG