# 55A1131-22-3/6/9-9F871
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55A1131-22-3/6/9-9F871
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55a1131-22-3-6-9-9f871
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55a1131-22-3-6-9-9f871#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 19/0.0063"
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.126" (3.20mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0080" (0.203mm)
- **Jacket Color:** White
- **Number of Conductors:** 3
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Shield Type:** Braid
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 22 AWG