# 55A1122-22-6/9-9CS2275
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55A1122-22-6/9-9CS2275
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55a1122-22-6-9-9cs2275
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55a1122-22-6-9-9cs2275#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Silver Coated
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.119" (3.02mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0080" (0.203mm)
- **Jacket Color:** White
- **Number of Conductors:** 2 (1 Pair Twisted)
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 200°C
- **Shield Type:** Braid
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 22 AWG