# 55A1122-20-9/96-6L-CS2655
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55A1122-20-9/96-6L-CS2655
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55a1122-20-9-96-6l-cs2655
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55a1122-20-9-96-6l-cs2655#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Silver Coated
- **Conductor Strand:** 19/0.008"
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.133" (3.38mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0080" (0.203mm)
- **Jacket Color:** Blue
- **Number of Conductors:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 200°C
- **Shield Type:** Braid
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 20 AWG