# 55A0141-24-0/2/5/9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55A0141-24-0/2/5/9
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55a0141-24-0-2-5-9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55a0141-24-0-2-5-9#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 19/0.005"
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.090" (2.29mm)
- **Number of Conductors:** 4 (1 Twisted Quad)
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 24 AWG