# 55A0112-20-9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55A0112-20-9
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55a0112-20-9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55a0112-20-9#rfq
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Silver Coated
- **Conductor Strand:** 19/32
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.050" (1.27mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
- **Jacket Color:** White
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 20 AWG