# 55A0111-18-0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55A0111-18-0
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55a0111-18-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55a0111-18-0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 19/30
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.060" (1.52mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
- **Jacket Color:** Black
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 18 AWG