# 5550BP14A0800T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 5550BP14A0800T
- **Manufacturer:** Johanson Technology Inc.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** RF Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/5550bp14a0800t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/5550bp14a0800t#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/71/2-/16/712-1641-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/71/2-/16/712-1641-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Bandwidth:** 800MHz
- **Filter Type:** Band Pass
- **Frequency:** 5.55GHz
- **Height (Max):** 0.024" (0.60mm)
- **Insertion Loss:** 0.7dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)