# 55/P1344-26-MST4-9CS3192
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55/P1344-26-MST4-9CS3192
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55-p1344-26-mst4-9cs3192
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55-p1344-26-mst4-9cs3192#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper Alloy, Silver Coated
- **Conductor Strand:** 19/38
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.097" (2.46mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0050" (0.127mm)
- **Jacket Color:** White
- **Number of Conductors:** 4
- **Operating Temperature:** 200°C
- **Shield Type:** Braid
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge:** 26 AWG