# 55/0312-12-9CS3329
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55/0312-12-9CS3329
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55-0312-12-9cs3329
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55-0312-12-9cs3329#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Silver Coated
- **Conductor Strand:** 37/28
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.100" (2.54mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.004" (0.09mm)
- **Jacket Color:** White
- **Operating Temperature:** 200°C
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 12 AWG