# 55/0112-16-9CS3357
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 55/0112-16-9CS3357
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/55-0112-16-9cs3357
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/55-0112-16-9cs3357#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Silver Coated
- **Conductor Strand:** 19/29
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.068" (1.73mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.005" (0.13mm)
- **Jacket Color:** White
- **Operating Temperature:** 200°C
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 16 AWG