# 540BCA148M500CBG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 540BCA148M500CBG
- **Manufacturer:** Rochester Electronics
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/540bca148m500cbg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/540bca148m500cbg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 111mA
- **Frequency:** 148.5 MHz
- **Frequency Stability:** ±7ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.056" (1.43mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** LVDS
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.8V, 2.5V, 3.3V