# 5400HP05A0950T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 5400HP05A0950T
- **Manufacturer:** Johanson Technology Inc.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** RF Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/5400hp05a0950t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/5400hp05a0950t#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/71/2-/16/712-1639-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Bandwidth:** 950MHz
- **Filter Type:** High Pass
- **Frequency:** 5.375GHz
- **Height (Max):** 0.015" (0.37mm)
- **Insertion Loss:** 0.65dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.026" L x 0.020" W (0.65mm x 0.50mm)