# 540-18-4-WH-0250F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 540-18-4-WH-0250F
- **Manufacturer:** CNC Tech
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/540-18-4-wh-0250f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/540-18-4-wh-0250f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/97/38/1197385-CN593-250-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Copper, Bare
- **Conductor Strand:** 16/0.0100"
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.248" (6.30mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0315" (0.800mm)
- **Length:** 250.0' (76.2m)
- **Number of Conductors:** 4
- **Usage:** Commercial Audio
- **Wire Gauge:** 18 AWG