# 5380H3-12V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 5380H3-12V
- **Manufacturer:** Visual Communications Company - VCC
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/5380h3-12v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/5380h3-12v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Amber
- **Configuration:** Single
- **Current:** 15mA
- **Lens Size:** 5mm, T-1 3/4
- **Lens Style:** Round with Domed Top
- **Lens Type:** Diffused, Tinted
- **Millicandela Rating:** 8mcd
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Voltage Rating:** 12V