# 532R30720ITT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 532R30720ITT
- **Manufacturer:** CTS-Frequency Controls
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/532r30720itt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/532r30720itt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 2.5mA
- **Frequency:** 30.72 MHz
- **Frequency Stability:** ±2ppm
- **Height:** 0.065" (1.65mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** Clipped Sine Wave
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
- **Type:** TCXO
- **Voltage:** 3V