# 532L19205ITT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 532L19205ITT
- **Manufacturer:** CTS-Frequency Controls
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/532l19205itt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/532l19205itt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CT/X1/55/CTX1557DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 2mA
- **Frequency:** 19.2 MHz
- **Frequency Stability:** ±500ppb
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** Clipped Sine Wave
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
- **Type:** TCXO
- **Voltage:** 3.3V