# 530-26-08-SV-0250F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 530-26-08-SV-0250F
- **Manufacturer:** CNC Tech
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Modular - Flat Cable
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/530-26-08-sv-0250f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/530-26-08-sv-0250f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/92/75/1192758-CN269-100-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Height:** 0.097" (2.46mm)
- **Cable Type:** Straight
- **Cable Width:** 0.346" (8.80mm)
- **Conductor Strand:** 7/0.0063"
- **Jacket (Insulation) Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Jacket Color:** Silver
- **Length:** 250' (76.20m)
- **Number of Conductors:** 8
- **Shielding:** Unshielded
- **Wire Gauge:** 26 AWG