# 520T25CA40M0000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 520T25CA40M0000
- **Manufacturer:** CTS-Frequency Controls
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/520t25ca40m0000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/520t25ca40m0000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 2.5mA
- **Frequency:** 40 MHz
- **Frequency Stability:** ±2.5ppm
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** Clipped Sine Wave
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Type:** VCTCXO
- **Voltage:** 2.8V