# 520N20CA16M3690
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 520N20CA16M3690
- **Manufacturer:** CTS-Frequency Controls
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/520n20ca16m3690
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/520n20ca16m3690#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 2mA
- **Frequency:** 16.369 MHz
- **Frequency Stability:** ±2ppm
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** Clipped Sine Wave
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Type:** VCTCXO
- **Voltage:** 2.5V