# 510CCB27M0000BAG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 510CCB27M0000BAG
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/510ccb27m0000bag
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/510ccb27m0000bag#rfq
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 26mA
- **Frequency:** 27 MHz
- **Frequency Stability:** ±20ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.050" (1.28mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V