# 5102171S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 5102171S
- **Manufacturer:** Herz
- **Category:** Tools
- **Subcategory:** Heat Guns, Torches, Accessories
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/5102171s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/5102171s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accessory Type:** Heating Element
- **Approval Agency Marking:** CE
- **Approved Countries:** Austria, Bulgaria, Hungary, Poland
- **Color:** Black, Gray, Silver
- **Current:** 7.6 A
- **Features:** Cover
- **Includes:** Potentiometer, Thermocouple
- **Nozzle Opening:** Circular - 2.17" (55.00mm)
- **Power:** 4400W ~ 6300W
- **Temperature Range:** 1292°F (700°C)
- **Tool Type:** Compressed Air Heater, Bench Top
- **Voltage:** 400 ~ 480VAC