# 50R-JMCS-G-B-TF(NSA)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 50R-JMCS-G-B-TF(NSA)
- **Manufacturer:** Jst Manufacturing
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/50r-jmcs-g-b-tf-nsa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/50r-jmcs-g-b-tf-nsa#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/45/5-/28/455-2855DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle, Center Strip Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Features:** Board Guide
- **Height Above Board:** 0.091" (2.30mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 50
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)