# 50M040070H012
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 50M040070H012
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Screws, Bolts
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/50m040070h012
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/50m040070h012#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Drive Type:** Slotted
- **Head Diameter:** 0.370" (9.40mm)
- **Head Height:** 0.106" (2.70mm)
- **Length:** 0.472" (12.00mm)