# 50M030050H016
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 50M030050H016
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Screws, Bolts
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/50m030050h016
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/50m030050h016#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Drive Type:** Slotted
- **Head Diameter:** 0.248" (6.30mm) 1/4"
- **Head Height:** 0.067" (1.70mm)
- **Length:** 0.630" (16.00mm)