# 50M020040H025
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 50M020040H025
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Screws, Bolts
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/50m020040h025
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/50m020040h025#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Drive Type:** Slotted
- **Head Diameter:** 0.173" (4.40mm)
- **Head Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Length:** 0.984" (25.00mm)