# 507002B00000G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 507002B00000G
- **Manufacturer:** Aavid, Thermal Division of Boyd Corporation
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/507002b00000g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/507002b00000g#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/44/94/8544942-HS112-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Bolt On
- **Fin Height:** 0.375" (9.52mm)
- **Length:** 0.700" (17.78mm)
- **Material:** Aluminum
- **Material Finish:** Black Anodized
- **Package Cooled:** TO-220
- **Power Dissipation @ Temperature Rise:** 2.0W @ 40°C
- **Shape:** Rectangular, Fins
- **Thermal Resistance @ Forced Air Flow:** 5.00°C/W @ 500 LFM
- **Thermal Resistance @ Natural:** 15.60°C/W
- **Type:** Board Level
- **Width:** 1.750" (44.45mm)