# 506PHC250KS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 506PHC250KS
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/506phc250ks
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/506phc250ks#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/10/2145101-1572-1034-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 50 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 3.9 mΩ
- **Features:** Low ESR, Low ESL
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 1.457" Dia x 2.323" L (37.00mm x 59.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 250V