# 505PMC400KSP2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 505PMC400KSP2
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/505pmc400ksp2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/505pmc400ksp2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/81/2146813-1572-1167-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Snubber
- **Capacitance:** 5 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 2.9 mΩ
- **Height:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Size:** 1.673" L x 0.965" W (42.50mm x 24.50mm)
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V