# 505HC3400K2EM8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 505HC3400K2EM8
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/505hc3400k2em8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/505hc3400k2em8#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/56/49/2156499-1572-1558-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Conduction Cooled; High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 5 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP)
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 0.1 mΩ
- **Height:** 2.618" (66.50mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 2.205" L x 1.189" W (56.00mm x 30.20mm)
- **Termination:** Threaded, Female
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V