# 5032S41808BMDACKGEF-CT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 5032S41808BMDACKGEF-CT
- **Manufacturer:** HKC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/5032s41808bmdackgef-ct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/5032s41808bmdackgef-ct#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 50 Ω
- **Frequency:** 18.08 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** -20ppm, +40ppm
- **Height:** 0.051" (1.30mm)
- **Load Capacitance:** 8pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)