# 502S47W472KFVS-****-SC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 502S47W472KFVS-****-SC
- **Manufacturer:** Johanson Dielectrics Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/502s47w472kfvs-sc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/502s47w472kfvs-sc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Safety, Boardflex Sensitive
- **Capacitance:** 4700 pF
- **Features:** Soft Termination
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** X1, Y2
- **Size:** 0.225" L x 0.200" W (5.72mm x 5.08mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.150" (3.81mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 250V