# 502R30N330JV3E-****-SC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 502R30N330JV3E-****-SC
- **Manufacturer:** Johanson Dielectrics Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/502r30n330jv3e-sc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/502r30n330jv3e-sc#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/70/9-/10/709-1098-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Safety
- **Capacitance:** 33 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** Y2
- **Size:** 0.225" L x 0.110" W (5.72mm x 2.80mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.115" (2.92mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 250V