# 501S49W224KV4E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 501S49W224KV4E
- **Manufacturer:** Johanson Dielectrics Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/501s49w224kv4e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/501s49w224kv4e#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.22 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.180" L x 0.250" W (4.57mm x 6.35mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.140" (3.56mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 500V