# 501R18W221KV4T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 501R18W221KV4T
- **Manufacturer:** Johanson Dielectrics Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/501r18w221kv4t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/501r18w221kv4t#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/70/9-/10/709-1021-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 220 pF
- **Features:** High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.125" L x 0.062" W (3.18mm x 1.57mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.067" (1.70mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 500V