# 501R18N561JV4E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 501R18N561JV4E
- **Manufacturer:** Johanson Dielectrics Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/501r18n561jv4e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/501r18n561jv4e#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/70/9-/10/709-1021-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/70/9-/10/709-1036-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 560 pF
- **Features:** High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.125" L x 0.062" W (3.17mm x 1.57mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.050" (1.27mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 500V