# 501ACA100M000DAFR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 501ACA100M000DAFR
- **Manufacturer:** Silicon Labs
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/501aca100m000dafr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/501aca100m000dafr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/74/21/80/7421809-336-2956-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 6.5mA
- **Frequency:** 100 MHz
- **Frequency Stability:** ±20ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.035" (0.90mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** LVCMOS
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Type:** CMEMS®
- **Voltage:** 1.7V ~ 3.6V