# 500X14N5R6DV4T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 500X14N5R6DV4T
- **Manufacturer:** Johanson Dielectrics Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/500x14n5r6dv4t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/500x14n5r6dv4t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/70/9-/10/709-1008-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Bypass, Decoupling
- **Capacitance:** 5.6 pF
- **Features:** Low ESL (X2Y)
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.064" L x 0.035" W (1.63mm x 0.89mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.026" (0.66mm)
- **Tolerance:** 卤0.5pF
- **Voltage:** 50V